Harmonogram wydarzeń
Drodzy Licealiści!
Już 25 listopada zapraszamy do Biblioteki UKW na 2. edycję Dnia licealisty!
W tym roku również mamy dla Was do wyboru wiele ciekawych tematycznie wykładów i warsztatów, a jeśli zastanawiacie się, jaki kierunek studiów wybrać i jakie ścieżki kariery otworzą się przed Wami po zakończeniu studiów, to zapraszamy na krótkie i rzeczowe spotkania z przedstawicielami wydziałów naszego uniwersytetu.
Drodzy Nauczyciele!
Prezentacje wydziałów i instytutów UKW oraz wykłady i warsztaty odbywać się będą jednocześnie w kilku salach na terenie Biblioteki UKW. Wybierzcie te, które interesują waszych uczniów i dokonajcie rezerwacji poprzez formularz rejestracyjny.
AULA
9:00-10:00 Otwarcie wydarzenia.
Zasoby naukowe i przyjazna przestrzeń uniwersyteckiej biblioteki dla licealistów - prezentacja Biblioteki UKW, mgr Katarzyna Mrotek
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego - Najlepszy kierunek na studia! Dlaczego warto u nas studiować? - prezentacja Działu Promocji i Komunikacji UKW, mgr Agnieszka Lewandowska
Student na 6! TOP 6 sposobów na Twoją pracę marzeń - prezentacja Biura Karier UKW, mgr Renata Myczka, mgr Paulina Kantor-Narloch
Studia to doskonały czas, by zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe i przygotować się na wejście na rynek pracy. Poznaj 6 skutecznych sposobów, jak zwiększyć swoje szanse, by znaleźć pracę marzeń. Zobacz, jak uczelnia może Ci w tym pomóc.
Q&A - jak wybrać swoją drogę na studia? - dr Maciej Michalak (Wydział Psychologii)
10:10-11:10 Ortografia 2026+ - co się zmieni i dlaczego – dr hab. Rafał Zimny, prof. UKW (Wydział Językoznawstwa)
11:40-12:20 Od kwarków do supergromad galaktyk: czym możesz zajmować się jako fizyk? – dr Łukasz Rajchel (Wydział Fizyki)
12:25-12:40 WYDZIAŁ FIZYKI – prezentacja - dr Lidia Mosińska, dr Paweł Popielarski
12:40-12:55 WYDZIAŁ INŻYNIERII MATERIAŁOWEJ - prezentacja - dr inż. Andrzej Trafalski
13:00-13:25 WYDZIAŁ PRAWA I EKONOMII - prezentacja - dr Maryla Bieniek-Majka, dr Dagmara Jaroszewska-Choraś, dr Katarzyna Biskup-Grabowska, dr Jarosław Janikowski, mgr Celina Siermińska-Warczak, dr Anita Kubanek, mgr Miłosz Chruściel
13:30-13:45 WYDZIAŁ NAUK O KULTURZE - prezentacja - dr Marcin Kowalczyk
GALERIA BIBLIOTEKI
11:10-11:30
RECITAL W WYKONANIU STUDENTÓW WYDZIAŁU EDUKACJI MUZYCZNEJ
SALA 2.38
9:30-10:15 Lubię Cię po chińsku - warsztaty języka chińskiego – dr Anna Sroka (Wydział Językoznawstwa)
Podczas warsztatu nauczymy się jak mówić o tym co lubimy, a czego nie. Po chińsku oczywiście. Nie znosisz jeść tofu? A może uwielbiasz małe kotki? Teraz będziesz wiedzieć, jak wyrazić to w języku Państwa Środka.
10:25-11:10 Warsztaty języka szwedzkiego - dr Krystyna Pirogowicz (Wydział Językoznawstwa)
Na warsztatach zapoznamy się z podstawami mowy wikingów - nauczymy się przedstawiać i mówić parę zdań o sobie, a także dowiemy się kilku ciekawostek o naszym północnym sąsiedzie.
11:40-12:25 AI w biznesie - przewaga w przyszłości - dr Anita Kubanek (Wydział Prawa i Ekonomii)
Podczas warsztatu dowiesz się jak wykorzystać sztuczną inteligencję, aby zwiększyć swoją przewagę w biznesie. Poznasz też szanse i ryzyka, ale też wątpliwości etyczne jakie za sobą niesie AI.
12:35-13:20 Gry polityczne - jak teoria przydaje się do rozwiązywania dylematów politycznych? - dr Piotr Walewicz (Wydział Nauk o Polityce i Administracji)
PAMIĘĆ BYDGOSZCZAN
9:20-9:30 Otwarcie wydarzenia.
Zasoby naukowe i przyjazna przestrzeń uniwersyteckiej biblioteki dla licealistów - prezentacja mgr Joanna Kosmeja
9:30-10:00 Branża gier w kryzysie? Jak przeskoczyć "wąskie gardło" startu kariery - mgr Krzysztof Chmielewski (Wydział Nauk o Kulturze)
10:05-10:20 WYDZIAŁ PSYCHOLOGII - prezentacja - dr Maciej Michalak
10:25-10:40 WYDZIAŁ PEDAGOGIKI - prezentacja - dr Aleksandra Rzyska, dr Łukasz Brzeziński
10:45-11:00 WYDZIAŁ NAUK O POLITYCE I ADMINISTRACJI- prezentacja - dr Paulina Wenderlich
11:40-11:55 WYDZIAŁ NAUK O ZDROWIU I KULTURZE FIZYCZNEJ - prezentacja - mgr Małgorzata Pezala
12:00-12:15 INSTYTUT KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ I MEDIÓW - prezentacja - dr Katarzyna Miętkiewicz-Centała, dr Aleksandra Nowakowska-Kutra
12:20-12:35 KIERUNEK EDYTORSTWO - WYDZIAŁ LITERATUROZNAWSTWA - prezentacja - dr Patryk Witczak
12:45-13:00 WYDZIAŁ HISTORII - prezentacja - dr hab. Tomasz Kawski, prof. UKW, dr Monika Opioła-Cegiełka
13:05-13:50 Terrible tweens - straszliwe bliźniaki - dr Sławomir Łaniecki (Biblioteka UKW)
Historia polskich okrętów podwodnych ORP Dzik i ORP Sokół dowodzonych przez bydgoszczan - kmdr. Bolesława Romanowskiego i kmdr. Borysa Karnickiego na Morzu Śródziemnym w latach 1941-1944.
CZYTELNIA CZASOPISM
9:20-9:30 Otwarcie wydarzenia.
Zasoby naukowe i przyjazna przestrzeń uniwersyteckiej biblioteki dla licealistów - prezentacja mgr Anna Dąbka-Dreżewska
9:30-10:15 Wykorzystanie aplikacji mobilnych w turystyce leśnej w Polsce - mgr Patrycja Essing-Jelonkiewicz, dr Monika Kozłowska-Adamczak (Wydział Nauk Geograficznych)
W rozwoju turystyki i rekreacji na świecie szczególnego znaczenia nabierają współcześnie aplikacje mobilne, jako ważne technologie informacyjno-komunikacyjne. Dlatego, w nawiązaniu do potrzeb osób uprawiających zróżnicowane formy turystyki (np. krajoznawstwo, survival i bushcraft itp.) i rekreacji na obszarach leśnych (np. jazdę na rowerze, bieganie, rekreacyjne zbieranie grzybów itp.) do dyspozycji wszystkich użytkowników Lasów Państwowych w Polsce przygotowano łącznie 13 leśnych aplikacji mobilnych. Najnowszym przykładem takiej innowacyjnej oferty turystyczno-rekreacyjnej dla wszystkich entuzjastów lasu zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem jest program „Zanocuj w lesie”, który promuje udostępnianie terenów leśnych do rozproszonego biwakowania.
10:25-10:40 WYDZIAŁ NAUK GEOGRAFICZNYCH - dr hab. Aleksandry Jezierskiej-Thöle, prof. UKW
10:50-11:35 Zdrowie rośnie w lesie, czyli o właściwościach prozdrowotnych grzybów – dr Magdalena Kulczyk-Skrzeszewska (Wydział Nauk Biologicznych)
Prelekcja o właściwościach prozdrowotnych grzybów wielkoowocnikowych charakterystycznych dla mykobioty lasów Polski. Unikalne właściwości biologiczne, w tym przeciwutleniające czy przeciwzapalne, które są rezultatem różnych składników odżywczych, stanowią ważny obszar badań naukowych. Dawniej grzyby ceniono głównie za smak i aromat, wykorzystywano również w medycynie ludowej. Obecnie wzrasta świadomość, że grzyby są żywnością prozdrowotną, zawierającą wiele substancji bioaktywnych. Aktualnie grzyby uznawane są za żywność funkcjonalną, ponieważ wykazują udokumentowany korzystny wpływ na zdrowie człowieka.
11:50-12:05 WYDZIAŁ NAUK BIOLOGICZNYCH – dr Magdalena Kulczyk-Skrzeszewska
12:15-13:00 Sekretne życie dziko żyjących pszczół – dr Anna Sobieraj-Betlińska
13:00-13:45 Czy ręka artysty ma znaczenie? Czytanie komiksów w dobie generatywnego AI – mgr Kamil Dukiewicz (Wydział Literaturoznawstwa)
Do różnych dziedzin kultury i sztuki coraz częściej wkradają się efekty działalności opartej na generowaniu obrazów przy pomocy sztucznej inteligencji. Pomimo tego, że rozwijające się na naszych oczach możliwości tej zaawansowanej technologii mogą budzić fascynację, warto zadać sobie pytanie: Czy sztuka tworzona ludzką ręką niesie ze sobą dodatkową wartość? A może najważniejszy jest efekt końcowy, a proces powstawania danego dzieła to kwestia drugorzędna? Celem tego wykładu jest próba udzielenia odpowiedzi na tak postawione pytania i przyjrzenie się złożonej relacji między twórcą, jego dziełem i odbiorcą, posługując się przykładami z popularnego wizualnego medium, jakim jest komiks.
CZYTELNIA ZBIORÓW SPECJALNYCH
9:00-10:00 Szyfry w służbie historii, warsztaty - dr Monika Opioła-Cegiełka (Wydział Historyczny)
Podczas warsztatów przyjrzymy się najbardziej znanym szyfrom wykorzystywanym w różnych momentach historii. Podróż rozpoczniemy od prostego szyfru Cezara, a skończymy na szyfrach nowożytnych, jak na przykład tych stosowanych przez Misję Polską w Konstantynopolu w XIX wieku.
10:10-10:55 Warsztaty języka arabskiego – warsztaty, dr Sebastian Bednarowicz (Wydział Językoznawstwa)
Warsztaty obejmować będą krótką charakterystykę języka i pisma arabskiego oraz naukę kilku podstawowych zwrotów w języku arabskim. Po koniec warsztatów uczniowie będą mogli uzyskać zapis swoich imion w piśmie arabskim.
11:05-11:45 Zastosowania teorii liczb w kryptologii, warsztaty - dr Marcin Kowalewski (Instytut Matematyki)
PODCZAS WARSZTATÓW PRELEGENCI ZAPREZENTUJĄ INSTYTUT MATEMATYKI
11:50-12:30 Alfabet i probabilistyka w teorii informacji, czyli kodowanie Huffmana, warsztaty - dr inż. Sławomir Torbus, prof. UKW (Instytut Matematyki)
12:40-13:40 Lecture: Greetings in Mandarin: Formal and Casual. Workshop: Tea Ceremony, wykład i warsztaty języka chińskiego prowadzone w j. angielskim - mgr Yuhsiang Shen (Wydział Językoznawstwa)
STREFA WOLNEGO DOSTĘPU
10:40-11:05 WYDZIAŁ INFORMATYKI I WYDZIAŁ MECHATRONIKI - dr Piotr Kotlarz i dr inż. Katarzyna Kazimierska-Drobny
11:20-11:35 WYDZIAŁ JĘZYKOZNAWSTWA - dr Filip Tołkaczewski
12:10-13:00 Trenuj jak sportowiec! Jak ćwiczyć koncentrację i psychomotorykę na co dzień, warsztaty - dr Kamila Litwic-Kaminska (Wydział Psychologii), Piotr Morawski (Koła Naukowego Psychologii Sportu)
12:10-13:00 Motywacja na start i wytrwałość na finisz, czyli o tym czego możemy nauczyć się od sportowców, warsztaty - Katarzyna Ciechanowska, Tobiasz Kacperski (studenci Koła Naukowego Psychologii Sportu, opieka merytoryczna dr Kamila Litwic-Kaminska - Wydział Psychologii)